bg.herbefe.ru

Тайната на калинка

Vermillion насекомо с черни петна" - наречен така калинка в "Обяснителна речник на руския език" Владимир Дал.

Малката червена бъг със седем черни точки - като знаем, калинка, наподобяваща малка костенурка. Въпреки това, в семейство на калинки е толкова голяма, както и различни видове толкова малко от тях са сходни помежду си, понякога е трудно да се отгатне, че хванатите насекоми е "вермилион бъг",

Илюстрация от книгата Георгий Джейкъбсън "Бръмбарите Русия и Западна Европа", (Илюстрация на монографии Георги Jacobson "Бръмбарите Русия и Западна Европа").

Ladybugs не е задължително да са в червено и точките не са непременно черни, както и всички въпроси, които не могат да бъдат, може да бъде ивици, петна и дори запетайките. Освен това, един и същи вид на калинка, може да варира в цвят. Ladybugs са много полезни насекоми, но те са полезни именно защото са хищници. Те ядат безбройните легиони от листни въшки, а ако това не се случва в много части на страната листни въшки съм ял всички градини, гори и овощни градини.

Защо е това насекомо име калинка, въпреки че е от двете страни не изглежда като крава? Защо в Европа те се наричат ​​слънчева бъгове, слънце и telenochkami Божията овце? Ако отново погледнем всемогъщият речник Дал, може да се предположи, че името на грешка идва от думата "самун", В действителност, много от елементите със закръглено, като гъби капачки, формуляр, наречен производна от думата "самун", Дърводелци, наречени калинка върху заоблен разрез в края на трупите, хляб - това скали, камъни, и сирене, и гъби с голяма шапка. На много места, някои видове гъби, наречени korovyatnikami и бели гъбички в Владимир област стил калинка на. "Бог telenochki" и така нататък. н., според ентомолог А. Rozhkov, изкривяване на древния славянски името на нашия насекомо.

Но не, за да се установи истината, аз искам да говоря за калинки. Най-голямото щастие за натуралист винаги е откриването на ново явление, преди не са известни на никого, дори и професионалисти. Но ако натуралист за втория "отваря" за себе си вече е известен феномен, тя също носи много радост.

Това, което искам да ви кажа, разбира се - интересно явление в живота на крави, и въпреки че е известно в тази област, но, както изглежда, все още не е обяснено, няма анкети на експерти или четене литература или лични наблюдения не са казали нищо за мен за своите каузи.

Калинки (Coccinellidae)

© Drobincorvette

След като в средата на юни, се разхождах по брега на езерото Байкал и изведнъж изненадан да види върху скалите ярка червена панделка, която не бях забелязал преди. Ladybugs седяха в големи количества почти във водата. Предимно калинки толкова много камъни, които се появяват в червено. По крайбрежието се протегна яркочервения лента ширина петдесет сантиметра.

Най-високо може да се види, че не всички насекоми, по-голямата част от тях са на дъното и страничните повърхности на камъните на. Лентата се приближава до водата, след което се отстранява от него на разстояние от два метра. За да се направи поне приблизителна представа за броя на калинки, проведохме своя профил. Средно, един квадратен метър от лента те са били около шестстотин. На брега от един километър на този ден са били не по-малко от шест хиляди насекоми. Клъстери от калинки, които видяхме няколко дни в един ред за повече от сто километра северно-западния бряг на езерото Байкал. В района на нос Rytogo на един от камъните в компактна група се изгубили повече от сто и двадесет насекоми.

Калинките принадлежат на десет различни vidam- значително по-вероятно се срещнаха седем петниста калинка и крава под научното наименование "anatis otsellyata", За първи път в Източен Сибир, ние открихме, тук малко жълто калинка, плоски и продълговати, с осем бели кръгове на всяко парченце. Имаше и една прекрасна изключително променливо цвят калинка Gebler - "paramiziya Gebler", Според жълто-червеникав фон на неговата Елитрата разположен по протежение на различните ленти и запетаи, които се различават значително по форма и положение. Няколко екземпляра са доста редки калинки са украсени с дълги надлъжни жълти ивици. Този вид е широко разпространена в Западен Сибир, Източен Сибир, но рядко. Тук е доминиран от крава Gebler.

Повечето насекоми седяха неподвижно върху скалите близо един до друг, и това беше трудно да се разбере това, което те се нуждаят от тук. От време на време някой бъг във въздуха и полетя в гората. Понякога е възможно да се наблюдава как се появи тайгата и седна върху скалите единствен калинка. Камъните са били наблюдавани само няколко двойки, взети заедно. Може би те летят по скалите, защото те са по-лесно да се намери взаимно за създаване на потомство? Или може би, те се тълпят тук, за да се пие?

Калинки (Coccinellidae)

© Hdalgaard

Наблюдават се същите концентрации на насекоми, както знаем, на брега на езерото Исък в Казахстан. В чуждестранна литература като нещо проблесна на съобщение на масово струпване на калинки по бреговете на Африка. Очевидно, като калинки среща ще се проведе на друго място. За масово събиране на калинки, на брега на езерото Байкал, казах на списанието "Наука и живот" (№ 9, 1967). Съобщението предизвика много обратна връзка. В десетки писма, получени от редколегията, съобщава внезапната поява на калинки в най-различни, понякога неочаквани места: на брега на морета, реки и големи язовири в планинските проходи на надморска височина от 3000 метра над морското равнище, на полюсите на телеграфни и големи сгради. .. Повечето от срещите се проведе в края на юли, август и началото на септември, но внезапната поява на грешки, посочени в края на май. Ето и някои от писмата, получени от нас.



"11 септември в следобедните часове в слънчев ден ни цялата пететажна сграда буквално измазана с калинки. Бъгс мудно се движат чрез слънчева стена. Деца, привлечени от това безпрецедентно събитие, клонове пометени калинки от стените и грубо потъпкаха. Когато им е било казано, че това е полезни насекоми, децата започнаха да се излее шепи ги в полето и плъзнете до най-близкото училище градината. Точно същата история се повтаря в точно една седмица. Защо насекоми са избрани само нашата къща? Нито една от съседните къщи не е намерен един единствен бъг", IA Vyakin, Krasnoyarsk.

"От няколко години имам почивка в Севастопол и плуване в залива Omega на "див" плаж. Приблизително 24-25 юли всяка година от 12 до 15 часа от земята до морето летящи облаци калинки. В разгара на 1-1.2 метра от земята въздуха потъмнява от насекоми. те "флоп" върху тялото и захапката (като мухи в определен период от време), е много болезнено. Смешни поглед по време на плажа. Хората прескачат, скокове, да се върти, маха дрехите и тече във водата. Самият аз трябваше да седи във водата на разстояние от 100-150 метра от брега в продължение на няколко часа, докато се успокои "яростна атака" калинки. След това, на брега се появява граница ширина 1,5-2 метра в червено. Ladybugs почти всички убити от водата", Крилова EI, Мурманск.

"6 и 8 май бях слиза от язовир Днепър ВЕЦ до бреговете на река Днепър. Изведнъж бях поразен от огромния брой калинки. Те пропълзя по склона на язовира в такова количество, че всяко стръкче трева, имаше няколко десетки парчета. Засилване на тревата под краката им, някои крави, аз повдигнати нагоре във въздуха, и те имат буквално остана, започна да се промъква през мен и дори, стори ми се, малко хапане. Развявайки тях, започнах да тичам", Николас IP, Москва.

"С участието си в кампанията до местата на военната слава на бащите ни, минахме от проходите на Западна Кавказ. И на ледниците и на снега, покриващ проходите Kizgych Юг-11 и Kizgych Южен W, както и всички известни Alibeksky, на надморска височина от 3000 метра, видяхме снега безброй калинки оранжево и тъмно оранжево с черни точки, не знам ентомолог и не може да се идентифицира, са принадлежали на някои видове. Интересното е, че те са абсолютно същите, както е описано от О. Гусев, седнал на камъчета осеяли на snowfields и ледниците. Бих искал да знам мнението на експерти на страниците на нашето списание", Б. Smagliy, Kuibyshev.

"За да ви информира за един любопитен феномен в началото на януари 1968 г. в апартамента ни започват да се появяват (това е като две седмици) калинки. Намерихме голям брой калинки между кадрите на един от прозорците. Някои от тези калинки пълзи, но повечето са в латентно състояние. Откъде идват през зимата?", Деянов DE, Владимир.

Калинки (Coccinellidae)

© Кристофър Андерсън

Експертите знаят, че пролетта и есента на калинки на дълъг път. Те се събират в големи стада и лети към зимуване през есента, пролетта до лятото "пасища", В планинските страни Ladybugs презимуват в субалпийския или субалпийския, пояс, където запушена под мъх и тесни слоеве един върху друг под дълбокия сняг, докато далеч зимата. Места за масово зимуване калинки в обикновен пейзаж на страната са почти неизвестни.

Малцина, които могат да намерят рояци калинки във въздуха. Те просто не са видими на голяма височина. Причината за внезапната поява на крави на необичайни места за тях често е пречка, предотвратяване на полета - много силен вятър, дъжд, вода пространство. При полети над големи водни насекоми са много уморени и се стремим при първа възможност, за да падне на земята. Ето защо, те вероятно ще откриете, клъстери на брега на морета и язовири. Вятър буря може да доведе до това, което е в масата на водата от калинки. Мокър във вода, бъгове вече не могат да получат във въздуха, но много дни рок на повърхността, докато вълната не ги хвърлят на земята и не се определят по-топчета по сърф линия. Много калинки умират, но много пълзи далеч в сухите места и изсъхва.

Калинки (Coccinellidae)

© Вело Steve

По-голямата част от срещите с калинки, описани в букви от нашите кореспонденти, несъмнено свързан с пролетта и есента миграция. Някои от тях са изключително интересни публикации остават загадка. Бих искала да отбележа в моя говори за друг феномен. Съставът на крави седнали на скалите край брега на езерото Байкал, непрекъснато се актуализира: Single нарасна с калинки и камъни полетя в гората и да ги заменят лети все повече и повече насекоми. Това явление не е свързано с полета, причината остава неясно за мен.

Използвани материали:

Калинка върху zooex.baikal.ru сайт

Споделяне в социалните мрежи:

сроден
© 2021 bg.herbefe.ru