bg.herbefe.ru

Yam - африкански "крушка"

Става въпрос за yamse - т.нар от някои видове от дивата сладък картоф растения (Dioscorea), образувайки грудки. Това многогодишно растение лоза с спирално разположени един срещу друг на копие и сърцевидни листа. Базата, от която растат лози, напомнящ на картофи, покрити пасажи, но не и вътре, но отвън. Yamsy - двудомно растения, т.е. мъжки и женски цветове са на различни инстанции.

Wild Yam крилат или krylatostebelnaya или крилат сладък картоф, сладък картоф или индийски
Wild Yam крилат или krylatostebelnaya или крилат сладък картоф, сладък картоф или индийски. © Tau olunga

Yam - важните култури на тропическите и субтропическите страни. Има около 600 видове и сортове сладки картофи. Някои от тях, като например нарастващата в Далечния изток, японската Dioscorea, се използва като лечебно растение. Той съдържа вещества, които са от полза за сърдечния мускул, ендокринната система женски. Други сортове и разновидности на сладки картофи, отглеждани за храна като картофи.

В повечето райони на страната ни, тази култура не може да расте, защото на твърде дълъг период на растителността и високи изисквания за топлина. Въпреки това, някои от фермерите успя да укроти този екзотичен зеленчук.

В стайни условия рядко цъфти Wild Yam, обикновено през зимата. Еднополови цветя се състоят от три едностранно чаша, околоцветник 6 венчелистчета, тичинки и 6 trehstolbchatogo пестик. Грудки се формират върху корените на размера на картофено нишесте-съдържащи, за които сладък картоф и се разрежда.

В ямс запали грапав и бял или жълт, понякога леко червеникав пулпа. Клубените желателно да се готвят и се пече не се обелва. Африкански хора и Югоизточна Азия ямс пържени, печени, варени, понякога сушени за последваща обработка за получаване на брашно или нишесте.

Wild Yam японски или японски сладък картоф
Wild Yam японски или японски сладък картоф. © namayasai

Моите тропиците

Имах 5 вида сладък картоф - крилат (Dioscorea Alata) на, канела (Dioscorea opposita), луковици (Dioscorea bulbifera), японски (Dioscorea японика) и китайски (Dioscorea batatas). Първите две Аз трябваше да се откажа, защото на техните изключително ниски (в нашите условия) добиви, една трета са твърде горчиви грудки. Последните два вида растат в продължение на няколко години, и те са добре доказани. Въпреки това, някои учени смятат, японските и китайски сортове yamsy от същия вид. В действителност, те са много сходни по вид, но японски добивите са малко по-ниски и клубените са посочени в по-голяма дълбочина.

Японски и китайски yamsy за топлина не е трудна, така че аз ги пуснете директно в земята клубените (в края на март - началото на април). В допълнение, nevykopannye грудки и дори техните малки парчета глоба презимуват без подслон и да даде нови издънки през пролетта. В началото на сезона на растеж трябва да оплоди с разтвор на урея и на няколко пъти - пепел.

Всички yamsy - леки обичащи растения, но толерира частична сянка и светлина. Стъблата са дълги и тънки. Следователно, за да растението, за да се развиват нормално, инсталиране помощта на най-малко 2 м. Добивите на ямс зависи главно от почвата, отколкото размера на тор. В рохкава почва достигне 2 кг от втулка, и глината се редуцира до 0,5 кг. В допълнение, с тежки почви растат грозни грудки, които са трудни за почистване и да разпечата субстрата са получени гладка. Нещо повече, клубените отиват дълбоко в почвата (понякога до половин метър). Ето защо, аз се подготвям легло с дълбок слой от горния почвен слой. Ако това не бъде направено, след клубените са буквално завинтва в глината, те трябва да избирам лост и може да бъде повреден. От самото рохкава пръст, аз извадя сладък картоф страна, като морков.

Yamsy - растения влажен климат, така че да се получи добра реколта, трябва да се овлажнява почвата равномерно през целия сезон. Но растения понасят краткосрочни суша и с вятъра и високи температури. Когато температурата на сянка достигна 42 ° С, те направиха дори не са увехнали листа, докато картофите са "изгорели" напълно.

Yam Root
Yam Root. © Jurema Oliveira


Bloom японски и китайски yamsy през юли. Цветовете имат много малки, жълтеникави, със силен приятен аромат на канела, която се усеща на разстояние от няколко метра, обаче, те не са напълно разкрити и недобре опрашват.

Само за няколко години, аз не съм намерил на всяка болест по растенията. И на вредители мол плъхове само повреден грудки земята. Въпреки това, сериозно щетите, които са причинили.

През септември в пазвите на листата, образувани надземни грудки кръг, да ги използвам за разплод. Когато зрели, те попадат от лозата. Сгъваем ги в пластмасови торбички, защото грудки не могат да понасят изсушаване и да запази пролетта на хладно (5-10 ° С) на тъмно място.

Съм сигурен, че въздушните клубените понасят леко замръзване. Веднъж трябваше да ги събере след кратко (-5 ° С) студ в края на ноември, когато не всички въздушни клубени обсипани с лозя. Клубените overwintered добре и да покълнат през пролетта.

Узрелите копаене на подземни грудки, когато лозите пожълтяват и изсъхват. Тогава и аз ги подсушете. Подземни грудки съхраняват при понижена температура. Аз редовно, особено в началото, да разглеждате ямс, премахване на разлагащата. Част от грудки, особено повредени, земята при температура не по-висока от 10 ° С (при стайна температура, като гниене).

Млад клубен Yam крилат
Млад клубен Yam крилат. © Forest & Ким Starr

Успях да получите само мъжки екземпляри, така че не може да бъде получена от плодовете на семената. Размножава се вегетативно ямс. Разсад държат на слънчево място, полива пестеливо, наторяване на всеки две седмици. Листата не изсъхват разсадът се пръска.

Yam се използва в храната по абсолютно същия начин, както и картофи - варени, пържени, печени. Raw е, че е невъзможно - много мазен маса, чист клубен неудобно. Игнам, особено пържени и печени, ми харесват много повече от картофи. Ако клубените ще се пекат, обелват, не се почистват.

Автор: Б. Chernyak, област Краснодар, Туапсе

Споделяне в социалните мрежи:

сроден
© 2021 bg.herbefe.ru